Blog

Digitalizacja operowej sceny

utworzone przez | Digitalizacja

Niedawno miała miejsce digitalizacja prywatnej korespondencji Jadwigi Szayer, szerzej znanej jako Ada Sari. Urodzona pod koniec XIX w. wychowanka Starego Sącza to ikona polskiej sceny operowej. Ada Sari uchodzi za jedną z najlepszych wizytówek przedwojennej Polski za granicą.  Swego czasu, jej sopran słychać było w wielu europejskich teatrach i domach kultury, a we Włoszech – gdzie uczyła się pod okiem mistrza prof. Antonio Rupnickiego – towarzyszyła jej sława i uznanie środowiska.

Po wojnie zajęła się kształceniem nowego pokolenia artystów jako profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (dziś znanej jako Uniwersytet muzyczny im. Chopina) . Po śmierci w latach 60-tych XX w. spoczęła w rodzinnym grobowcu Szayerów na starosądeckim cmentarzu, który stoi tam po dziś dzień.

Zdigitalizowanymi materiałami okazały się być prywatne listy Jadwigi do swoich rodziców z lat 1907-1927. Jest ich około 400 i zawierają unikatowe informacje o życiu śpiewaczki, jej występach oraz miłości do sztuki. Po cyfrowym odwzorowaniu listy trafiły do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli wchodzącego w skład starosądeckiego muzeum regionalnego, ale ich cyfrowe kopie są już dostępne dzięki uprzejmości Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu w Sądeckiej Bibliotece Cyfrowej. Przy wspomnianym muzeum działa – współtworzona przez członków rodziny i krewnych Szayerów – Izba Pamięci Ady Sari, gdzie przechowywane są liczne pamiątki z życia światowej sławy śpiewaczki. Digitalizacja zasobów wciąż trwa, także w bibliotece cyfrowej SBP w Nowym Sączu stale pojawiać się będą nowe pozycje.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ada_Sari
http://muzeum.stary.sacz.pl/pl/393/0/ada-sari.html

Zapisz się do naszego newslettera

eSkaner logo

Strona pokazowa. Usługi zaprezentowane na stronie nie są dostępne. Pracownia digitalizacji eskaner zajmuje się przetwarzaniem wszelkich dokumentów papierowych na ich wersję elektroniczną.

Copyright © eskaner.pl 2018-2022  |  Strona projektu Colorpeak Ltd  |  Mapa strony