Blog

Digitalizacja śląskiej pamięci

utworzone przez | Lis 26, 2015 | Digitalizacja

Śląska Biblioteka Cyfrowa udostępniła ponad 1,3 tyś dokumentów z tzw. wydawnictw drugiego obiegu (np. czasopisma czy ulotki), które powstawały do 1989 roku. Opiekę nad tymi materiałami sprawuje Śląskie Archiwum Opozycyjne – nowo powstałe archiwum przy Bibliotece Śląskiej, którego celem jest zabezpieczenie tysięcy materiałów z czasów opozycji solidarnościowej. Dyrektor biblioteki prof. Jan Malicki wraz z przewodniczącym śląskiej Solidarności apelują do mieszkańców regionu o dostarczanie historycznych materiałów celem ich zdigitalizowania i udostępnienia ich cyfrowych kopii we wspomnianej bibliotece cyfrowej. Zbiory tzw. wydawnictw drugiego obiegu to jedne z ciekawszych perełek ubiegłego systemu.

Nastawione na propagowanie wolności i wartości demokratycznych materiału często pisane od serca i prostym językiem są wspaniałą kroniką czasów komunistycznych i godnym pomnikiem ludzi walczących z systemem totalitarnym. Mają również sporą wartość merytoryczną dla historyków i antropologów, ponieważ reżim komunistyczny często fałszował ówczesną rzeczywistość. Dzięki zeskanowaniu tych dokumentów będziemy mogli lepiej przyjrzeć się polskiemu społeczeństwu sprzed 1989 roku i skuteczniej pielęgnować pamięć o bohaterach tamtych czasów.

Ze względu na okoliczności i wyjątkowy charakter działalności podziemnej materiały z wydawnictw drugiego obiegu są bardzo nietrwałe. Pisane często w nieludzkich warunkach, na papierze niskiej jakości są wyjątkowo podatne na zniszczenia i trwałe uszkodzenia. Stosując technologię cyfrowego odwzorowania nie musimy tracić tych materiałów. Jeśli ktoś chce zatrzymać w swojej kolekcji cenną pamiątkę może udać się do Śląskiej Biblioteki Cyfrowej i zeskanować dokument. Zdigitalizowana wersja trafi na serwery ŚBC i zostanie udostępniona w sieci. Po tym oryginał zostanie nam zwrócony.

Śląskie Archiwum Opozycyjne to nowy pomysł śląskich archiwistów i byłych opozycjonistów mające na celu odtworzenie całej ścieżki działalności informacyjnej solidarnościowego podziemia na Górnym Śląsku. Skompletowanie takiej kolekcji to nie lada wyzwanie, bowiem np. czasopisma ukazywały się nieregularnie, były konfiskowane i niszczone przez bezpiekę, często dostępne tylko lokalnie, w ograniczonym nakładzie. Biblioteka Śląska od miesięcy prowadzi projekt digitalizacji dokumentów przy współpracy z regionalną „Solidarnością” i wieloma innymi instytucjami kultury. Warto wspomnieć, że posiadanie materiałów opozycyjnych było w PRLu karane, także brawa za odwagę dla ówczesnych archiwistów i bibliotekarzy, którzy przechowywali nielegalne dokumenty. To właśnie za ich sprawą dziś możemy przeglądać cyfrowe kopie z ich cennych kolekcji.

Zapisz się do naszego newslettera