Blog

Digitalizacja w piątym wymiarze

utworzone przez | lut 17, 2016 | Digitalizacja

W udoskonalaniu procesu digitalizacji wyjątkowo cenną cegiełkę dołożył brytyjski Uniwersytet w Southampton. Badacze z Centrum Badań nad Technologiami Optoelektroniki (ORC) opracowali skuteczny sposób na archiwizowanie pięciowymiarowych danych (tzw. 5D) stosując przy zapisie ultrakrótki, femtosekundowy laser. Oparty na nanostrukturowym szkle innowacyjny nośnik – wedle zapewnień naukowców – jest w stanie przechowywać aż 360 terabajtów danych. Urządzenie wyróżnia się wyjątkową tolerancją termiczną, która sięga aż 1000°C i niewyobrażalną żywotnością wynoszącą 13,8 mld lat w temperaturze pokojowej. Dla porównania dysk Blu-ray pozwala na zarchiwizowanie 23,5 GB danych, a jego średnią żywotność szacuje się na 7 lat.

Dzięki tej technologii magazynowanie i przekazywanie informacji z pokolenia na pokolenie oraz ochrona dziedzictwa kulturowego ludzkości może osiągnąć nowy wymiar. Na zaprezentowanym 3 lata temu prototypie dysku umieszczono 300kb plik tekstowy, gdyż badacze mają nadzieję, że nośnik 5D sprawdzi się przede wszystkim w roli cyfrowego „banku danych” w największych i najbogatszych w zbiory archiwach i muzeach. Wciąż trwa debata nad problematyką zapisywania archiwaliów w formacie .pdf – wytworu z 1993 roku komercyjnej firmy informatycznej Adobe Systems Inc. – oraz stosowania nośników o słabej żywotności. Dlatego każdy krok w stronę poprawy warunków przechowywania danych jest krokiem dobrym. Z informacji zamieszczonych na stronie ORC wynika, że projekt jest w fazie końcowej i spełnia pokładanie w nim nadzieje. Wystarczy wspomnieć, że UNESCO przyjęło cyfrowe kopie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, wydanej w 1704 roku „Optyki” Isaaca Newtona, Wielkiej Karty Swobód (Magna Carta) z 1215 roku oraz Biblię Króla Jakuba właśnie na dysku 5D. Wygląda na to, że wyżej wymienione dokumenty przetrwają gatunek ludzki i być może nie tylko.

Impuls światła zapisywany jest w trzech, odległych od siebie o 5 mikrometrów (1/1 000 000 metra) warstwach nanostrukturowych punktów. Dzieje się to za sprawą ultraszybkiego lasera, który wysyła szybkie i silne impulsy światła. Zastosowana tu struktura typu nano wpływa na polaryzację i jego sposób przemieszczania się, tak by zapisane dane mogły zostać odczytane przy użyciu urządzenia łączącego funkcjonalność polaryzatora i mikroskopu. Według zapewnień szefa zespołu badawczego prof. Jingyu Zhanga w wersji finalnej produktu warstw mają być setki, a sam dysk wyglądem przypominać będzie klasyczną płytkę DVD, ale wykonaną ze szkła. W amerykańskiej prasie zauważono, że produkt przypomina „Kryształ pamięci” z serii komiksów o Supermanie, dlatego ochrzczono go nazwą „Superman memory crystal” na znak dumy z dogonienia wyobraźni pisarzy sci-fi przez rzeczywistość.

Obecnie, naukowcy z Optoelectronics Research Centre (ORC) pracują nad doskonaleniem procesu produkcji oraz komercjalizacją swojego wynalazku. Wygląda na to, że dyski SSD nie zdążą na dłużej zagościć w naszych komputerach, tak jak np. HDD, ale czy w najbliższym czasie uda się rozpocząć masową produkcję urządzenia o tak przełomowych właściwościach? Casus z technologią mDISC nie pozwala nam być pewnymi.

Żródła:

http://www.southampton.ac.uk/news/2016/02/5d-data-storage-update.page
http://www.kurzweilai.net/5d-nanostructured-quartz-glass-optical-memory-could-provide-unlimited-data-storage-for-a-million-years
http://www.theverge.com/2016/2/16/11018018/5d-data-storage-glass

Zapisz się do naszego newslettera

eSkaner logo

Strona pokazowa. Usługi zaprezentowane na stronie nie są dostępne. Pracownia digitalizacji eskaner zajmuje się przetwarzaniem wszelkich dokumentów papierowych na ich wersję elektroniczną.

Copyright © eskaner.pl 2018-2024  |  Strona projektu Colorpeak Ltd  |  Mapa strony