Blog
Digitalizacja wojennego życia
Pod koniec zeszłego roku do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce trafił nie lada rarytas – nakręcony w 1941 roku kilkuminutowy film przedstawiający fragmenty z życia niemieckiej rodziny w Jordanowie Śląskim i właśnie w Sobótce. Jak twierdzi przedstawiciel CATL w Sobótce jest to pierwsze kolorowe nagranie z czasów wojennych jakie udało się zdigitalizować.
Na filmie możemy zaobserwować rodzinę z czasów okupacji hitlerowskiej spożywającą posiłek na wciąż istniejącym tarasie Domu Turysty Pod Wieżycą. Na innych ujęciach widać panoramę północnej części krajobrazu (od miejscowości Górki do miejscowości Strzelbów) włącznie z sylwetką kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co rzuca się w oczy to fakt, że szczyt Ślęży widać z terenu schroniska. Obecnie nie jest to możliwe, gdyż widok zasłaniają wysokie drzewa. Cały film trwa nieco ponad 3,5 minuty i stanowi prawdziwy unikat w całej kolekcji cyfrowego archiwum. Taśma filmowa z rodzinnego archiwum trafiła do Biblioteki Publicznej w Ślężańskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce, który wraz z Ośrodkiem KARTA współtworzy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w tym mieście.
Celem, jaki przyświeca bibliotekarzom z Sobótki w tworzeniu archiwum cyfrowego jest gromadzenie oraz udostępnianie w sieci cennych kolekcji bibliotecznych. Dzięki digitalizacji zasobów każdy może mieć wgląd do udostępnionych zasobów za pośrednictwem tej strony. Materiały nie są narażone na zniszczenie, gdyż bezpiecznie leżą w gablotach, a my korzystamy z kopii cyfrowej, kiedy chcemy i gdzie chcemy.