Blog
Jak poprawnie wkładać slajdy?
Jak wiemy albo i nie, każdy slajd ma dwie strony – pozytywową i negatywową. Weź jeden z nich do ręki i podłóż pod źródło światła. Spójrz na jedną stronę i potem odwróć. Widać różnicę? Zapewne widać, tylko jak określić gdzie jest przód, a gdzie tył? Początkowo może to być trudne, ale gwarantuję, że po kilkunastu skanach będziesz robić to z automatu. Poprawna instalacja slajdu jest istotna, jeśli chcemy zadbać o dobrą jakość skanu.
Strona pozytywowa
Pozytywowa strona slajdu (zwana refleksyjną) jest gładka i błyszcząca. Zauważyć można, że jest ona nieco „wybrzuszona” w stosunku do przeciwnej strony.
Jeśli posiadamy skaner płaski z przystawką do skanowania slajdów (np. EPSON Perfection) nasze slajdy instalujemy tą stroną do dołu. W przypadku dedykowanego skanera do przeźroczy (np. Nikon 5000 ED) to negatywowa strona będzie „patrzeć w dół”. Orientacją slajdów nie należy się przejmować, już w menu poglądu przed skanowaniem możemy je sobie poodwracać.
Strona negatywowa
Negatywowa strona slajdu (zwana emulsyjną) jest zmatowiona i w pewnym sensie szorstka. Jak się przyjrzymy, zobaczymy że jest ona wklęsła w stosunku do przeciwnej strony.
Tą stroną (w przypadku skanerów płaskich) wkładamy slajd do góry, a do skanera dedykowanego analogicznie w dół.
Mając na uwadze, że przystawka A4 ma zwykle ok. 12 miejsc na slajdy, za trzecim razem powinniśmy przygotować slajdy do skanowania bezbłędnie…