Blog

Jak poprawnie wkładać slajdy?

utworzone przez | Lut 12, 2015 | Skanowanie slajdów

Slajd 35mm w plastikowej ramce

Slajd 35mm w plastikowej ramce.

Jak wiemy albo i nie, każdy slajd ma dwie strony – pozytywową i negatywową. Weź jeden z nich do ręki i podłóż pod źródło światła. Spójrz na jedną stronę i potem odwróć. Widać różnicę? Zapewne widać, tylko jak określić gdzie jest przód, a gdzie tył? Początkowo może to być trudne, ale gwarantuję, że po kilkunastu skanach będziesz robić to z automatu. Poprawna instalacja slajdu jest istotna, jeśli chcemy zadbać o dobrą jakość skanu.

Strona pozytywowa

Strona pozytywowa

Strona pozytywowa – zauważalnie gładka i błyszcząca

Pozytywowa strona slajdu (zwana refleksyjną) jest gładka i błyszcząca. Zauważyć można, że jest ona nieco „wybrzuszona” w stosunku do przeciwnej strony.

Jeśli posiadamy skaner płaski z przystawką do skanowania slajdów (np. EPSON Perfection) nasze slajdy instalujemy tą stroną do dołu. W przypadku dedykowanego skanera do przeźroczy (np. Nikon 5000 ED) to negatywowa strona będzie „patrzeć w  dół”. Orientacją slajdów nie należy się przejmować, już w menu poglądu przed skanowaniem możemy je sobie poodwracać.

Strona negatywowa

Strona negatywowa

Strona negatywowa – zmatowiona i zauważalnie wklęsła

Negatywowa strona slajdu (zwana emulsyjną) jest zmatowiona i w pewnym sensie szorstka. Jak się przyjrzymy, zobaczymy że jest ona wklęsła w stosunku do przeciwnej strony.

Tą stroną (w przypadku skanerów płaskich)  wkładamy slajd do góry, a do skanera dedykowanego analogicznie w dół.

Mając na uwadze, że przystawka A4 ma zwykle ok. 12 miejsc na slajdy, za trzecim razem powinniśmy przygotować slajdy do skanowania bezbłędnie…

Zapisz się do naszego newslettera