Blog

Niech digitalizacja będzie z Wami…

utworzone przez | sty 25, 2016 | Digitalizacja

Na początku tego roku mieliśmy wyjątkową okazję skanowania klatek filmowych klasyki kina science fiction. „Gwiezdne wojny IV – Nowa nadzieja” to prekursor gatunku i jeden z najpopularniejszych filmów na świecie. Wyprodukowany w 1977 roku przez legendę branży George’a Lucasa na zawsze zmienił oblicze światowej kinematografii. Historia walki dobra ze złem w świecie Jedi i Sithów szybko stała się obiektem kultu i na stałe zapisała się w kulturze popularnej. W grudniu ubiegłego roku miała miejsce premiera najnowszej części z tego uniwersum, i wygląda na to, że seria pozostanie z nami jeszcze długo.

Jeden z naszych klientów miał w posiadaniu oryginalną taśmę, którą odkupił na giełdzie w pewnym kraju. Jako zafascynowany kolekcjoner potrzebował pomocy przy konserwacji i digitalizacji swojej unikatowej kolekcji. Niestety z uwagi na prawo własnościowe, w tym wpisie możemy pokazać jedynie dwie cyfrowe kopie kadrów. Ze względu na ówczesne ograniczenia techniczne i autorską metodę zapisu obrazu skaner fotograficzny nie ma zbytniego pola do popisu. Odczytanie treści zgodnie z dzisiejszymi standardami technicznymi nie pozwala na skuteczne przetworzenie obrazu na wersję cyfrową. Niemniej jednak tradycyjne skanowanie w wysokiej rozdzielczości, przy drobnej korekcji histogramu daje całkiem przyzwoity efekt.

img4

Przy tej okazji warto przypomnieć o taśmach 35 mm i zastanowić się dlaczego wciąż część twórców filmowych tworzy filmy w ten sposób, pomimo dostępu do najlepszych technologi cyfrowych na świecie.  Przez ponad 100 lat amerykańskie wytwórnie polegały na 35 mm taśmie i jej różnych odmianach, jednak dwa lata temu duża wytwórnia Paramount Pictures ogłosiła stopniowy proces porzucania „trzydziestki piątki” na poczet sygnału cyfrowego. Jakościowo taśmy wciąż nie ustępują obrazom cyfrowym, a nie raz można się upierać, że tzw. „digital reel” nie może się równać analogowej taśmie. J. J. Abrams – twórca najnowszych „Gwiezdnych Wojen” – zrealizował je właśnie na taśmach 35 mm (prócz kilku sekwencji, gdzie użył taśmy 70 mm IMAX) pomimo olbrzymiego budżetu i technicznego wsparcia z wytwórni Walta Disney’a. W kinach mogliśmy zobaczyć głównie wersję cyfrową, choć dystrybutor wylosował garstkę kin, gdzie puszczano prosto z taśmy. Pierwszym filmem wypuszczonym w całości w wersji cyfrowej był „Wilk z Wall Street” w reżyserii Martina Scorsese. Śmierć 35 mm to powolny proces, ale dzieje się na naszych oczach.

img3
Przez 120 lat głównym formatem zapisu filmu były taśmy 35 mm, choć w tym czasie pojawiało się mnóstwo innych. Jednym z nich był format Ultra PanaVision 70 mm, który przez 50 lat uznawany był za wymarły dopóki nie wskrzesił go Quentin Tarantino tworząc jego najnowsze dzieło „The Hateful Eight”. Dzięki zastosowaniu amorficznych soczewek format ten pozwala na niespotykanie szerokie proporcje obrazu wynoszące 2.76:1. W efekcie czego reżyser mógł znakomicie podkreślić głębię krajobrazu widoczną na ekranie.

Jeden z najpotężniejszych ludzi Hollywood Steven Spielberg pomimo bycia świadomym korzyści jakie płyną z rejestrowania filmów w technologii cyfrowej, do końca swojej kariery planuje pozostać przy tradycyjnych taśmach. Sporą rolę odgrywa tu sentyment, ale nie tylko. Biorąc pod uwagę popularność filmu „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” z 2008 roku, hybrydowe stosowanie analogowego i cyfrowego zapisu sygnału również daje świetny efekt. Na razie to co zauważamy w trendach produkcji kinematografii, można nazywać okresem przejściowym. Młode pokolenie twórców filmowych już uczy się głównie na cyfrowych narzędziach, podczas gdy „rekiny biznesu” wciąż trzymają się tradycji. Wynik jest raczej przesądzony na korzyść digitalizacji, ale my trzymamy kciuki za kultowe „trzydziestki piątki”.

Zapisz się do naszego newslettera

eSkaner logo

Strona pokazowa. Usługi zaprezentowane na stronie nie są dostępne. Pracownia digitalizacji eskaner zajmuje się przetwarzaniem wszelkich dokumentów papierowych na ich wersję elektroniczną.

Copyright © eskaner.pl 2018-2022  |  Strona projektu Colorpeak Ltd  |  Mapa strony