Blog

Nowe otwarcie instytutu

utworzone przez | Maj 5, 2015 | Digitalizacja

nina_logoDnia 29 maja tego roku będziemy mogli zobaczyć od środka zmodernizowaną siedzibę Narodowego Instytutu Audiowizualnego, czyli organu sprawującego kontrolę nad procesem digitalizacji dóbr kultury w Polsce. Koszt modernizacji wyniósł ponad 54 mln zł i był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i mieści się przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, oczywiście w stolicy naszego kraju. Władze instytutu zapraszają wszystkich chętnych na dwudniową imprezę otwarcia i chwalą się licznymi atrakcjami z zakresu promocji kultury. W repertuarze m. in. koncerty znanych wykonawców, maratony filmowe, warsztaty edukacyjne czy pokazy teledysków i filmów w plenerze (podobno na dziedzińcu) oraz w specjalnie przygotowanej sali kinowej w najlepszej dostępnej jakości (obraz 4K i system audio Dolby Atmos).

Po dwudniowej imprezie NiNA stanie się centralnym ośrodkiem promocji tej gałęzi kultury. W odnowionej siedzibie na stałe gościć będą wspomniane atrakcje, a oprócz tego prezentacje i pokazy dotychczasowych efektów prac instytutu w zakresie rekonstrukcji i cyfryzacji obrazu. Uwagę przykuwa również bogaty program edukacyjny dla najmłodszych, w tym warsztaty dubbingowe, nauka digitalizacji kaset VHS czy półkolonie o tematyce audiowizualnej. Wisienką na torcie całorocznych działań będzie organizowany co roku pod innym hasłem festiwal NInA Wersja Beta, który odnosi się do najistotniejszych zjawisk kultury współczesnej. Temat tegorocznej edycji to „Cyfrowe opowieści”.

Jeśli kogoś interesują technologie audiowizualne i ma wolny piątek to impreza otwarcia NiNA zdecydowanie jest warta uwagi. Cyfrowa rekonstrukcja obrazu to ciężki orzech i skomplikowana materia, dlatego każda okazja zgłębienia tematu w towarzystwie najlepszych ekspertów z branży brzmi zachęcająco. Ja tam wpadnę.

Zapisz się do naszego newslettera