Blog

Poradnik domatora: skanowanie slajdów cz.II

utworzone przez | lut 9, 2015 | Skanowanie slajdów

Epson Perfection v750 PRO

Epson Perfection v750 PRO

W tej części opiszemy proces digitalizacji slajdów przy użyciu skanera. Jeśli materiały i sprzęt są przygotowane zgodnie z zaleceniami z pierwszej części poradnika, możemy rozgrzać skaner. Wszystkie czynności będę opisywał na przykładzie EPSON Perfection v750 PRO i załączonego do niego podstawowego oprogramowania EPSON Scan. Jest to względnie uniwersalny w swoim zastosowaniu skaner płaski popularnego producenta, więc myślę, że będzie dobrym punktem odniesienia w naszym poradniku.

Przygotowanie skanera i wprowadzanie slajdów:

Po włączeniu skanera i przetarciu jego szyby, pamiętajmy o zdjęciu górnej pokrywy podczas skanowania przeźroczy. Następnie korzystając z podstawki na slajdy wkładamy je pozytywem do dołu. (więcej o stronach slajdów znajdziemy tutaj). Jeśli slajdy mamy w szybkach, należy je wcześniej zdemontować.

Przystawka na slajdy EPSON

Przystawka na slajdy EPSON

Skanowanie i modyfikacja ustawień:

Gdy wszystko mamy gotowe, uruchamiamy aplikację EPSON Scan. Pojawia nam się okienko jak na załączonym obrazku.

Widok menu EPSON Scan

Widok menu EPSON Scan

Rozwijamy listę trybów i wybieramy „Tryb profesjonalny”. Naszym oczom ukaże się rozszerzona wersja, z której będziemy korzystać.

2

Tryb profesjonalny EPSON

Jako typ dokumentu wybieramy opcję „Film (z uchwytem filmu)”, a typ filmu na „film pozytywowy”. Następnie w zależności od wymagań skanującego ustawiamy typ obrazu (standardowo: kolor 24-bitowy) i rozdzielczość (3200 dpi spokojnie wystarcza na domowe potrzeby). Jeśli chcemy oszczędzić czas i nie mamy pod ręką dobrego edytora graficznego, zaznaczmy opcje dopasowania tak jak poniżej.

Menu dopasowania

Menu dopasowania

Teraz możemy wygenerować podgląd i ocenić czy efekt będzie spełniał oczekiwania. W przeciwnym wypadku czeka nas ręczna obróbka – o czym opowiemy w kolejnej części poradnika. Nie pozostało nic innego jak przejść dalej naciskając przycisk „Skanuj”. Wówczas wyświetli się menu ustawień zapisywania plików tak jak to widać na poniższym obrazku:

Ustawienia zapisu pliku

Ustawienia zapisywania plików

Wybieramy lokalizację pliku (u mnie jest to biblioteka obrazów Windows) i określamy format obrazu. Najprostszym formatem do prezentowania obrazu jest .jpg, więc jeśli nie chcemy głębiej ingerować w plik, wybierzmy właśnie jpgi. Należy jedynie zmniejszyć stopień kompresji do minimum (1) korzystając z przycisku „Opcje”, tak jak to widać na poniższej ilustracji. Wprawdzie skan slajdu zajmie teraz więcej miejsca na naszym dysku, ale ograniczyliśmy stopień ingerencji skanera w jakość skanu praktycznie zerowym kosztem (garść megabajtów).

Opcje formatu obrazu

Opcje formatu obrazu

Po dokonaniu wspomnianych czynności naciskamy OK, znowu OK i voilà – skanowanie slajdów się rozpoczęło. Kiedy skaner zrobi swoje, wyciągamy slajdy z przystawki i wkładamy kolejne. Teraz jest dobry moment, aby przyjrzeć się tym zeskanowanym plikom z bliska. Jeśli znajdziemy w nich defekty w postaci rys, plam, wyblakłych kolorów, prześwietleń czy zaciemnień czeka nas korekcja ręczna, o której powiemy w trzeciej części poradnika.

Zapisz się do naszego newslettera