Blog

Powrót historii…

utworzone przez | mar 27, 2015 | Digitalizacja

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Na początku tygodnia w polskiej ambasadzie w Londynie miało miejsce symboliczne przekazanie kilku teczek osobowych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z czasów II wojny światowej. Zbiór ok. 10 tyś teczek trafi do Centralnego Archiwum Wojskowego w przyszłym miesiącu. Dotychczas dokumenty znajdowały się w zasobach brytyjskiego MON i były udostępnianie rodzinom poległych na życzenie. Z biegiem czasu teczki nabrały sporej wartości historycznej, dlatego podlegają obowiązkowi archiwizacji przez wspomniane CAW.

Przekazane dokumenty dotyczą żołnierzy niższego stopnia, którzy zginęli podczas wojny. Każda teczka zawiera informacje na temat ich pochodzenia, daty urodzenia i śmierci, wykształcenia, przebiegu służby oraz odbytych szkoleń. W niejednej z nich można znaleźć również prywatne fotografie, ordery czy pamiątki w postaci starego oręża lub amunicji. Docelowo polski MSZ również planuje odzyskanie teczek Polaków służących Ojczyźnie, którzy przeżyli wojnę i zostali w Wielkiej Brytanii bądź wyemigrowali gdzieś indziej. Szacowana ilość dokumentów to 300 tyś teczek, także z pewnością jest to ogromny zasób wiedzy historycznej i istotny rozdział w historii naszego narodu.

Nowi opiekunowie zasobu planują digitalizację przekazanych materiałów, aby bezpiecznie i wygodnie udostępniać dokumenty badaczom, historykom i rodzinom ofiar. Skanowanie dokumentacji o takiej wartości historycznej musi być przeprowadzone przy zachowaniu wysokich standardów, więc można założyć, że cały proces digitalizacji trochę potrwa. Szczęśliwie dla wszystkich zainteresowanych współczesna technologia pozwala na bezinwazyjne skanowanie dokumentów płaskich, więc jeśli zrobi się to raz, a dobrze teczki naszych żołnierzy spoczną w spokoju na lata świetlne.

Zapisz się do naszego newslettera