Blog

Stan digitalizacji Archiwów Państwowych

utworzone przez | Lip 7, 2015 | Cyfryzacja, Digitalizacja, Skanowanie dokumentów

Od kilku lat w Polsce trArchiwa-Panstwowe-logowa w najlepsze proces skanowania dokumentacji wchodzącej w skład narodowego zasobu archiwalnego. Archiwa Państwowe udostępniają coraz więcej kopii cyfrowych dokumentów, w samym 2014 roku było to prawie 2 mln skanów. Łącznie zeskanowanej i udostępnionej w formie cyfrowej dokumentacji archiwalnej jest 16 mln sztuk. Dostępne są one na stronach internetowych Archiwów Państwowych, w bibliotekach cyfrowych oraz na portalu szukajwarchiwach.pl. Dzięki temu wygodnie i bezpłatnie możemy wyszukać m. in. akta stanu cywilnego, historyczne akta miast, księgi metrykalne czy dokumenty rodowe podlegające obowiązkowi archiwizacji.

Wszystko to sprawia, że zainteresowanie cyfrowymi dokumentami stale rośnie. W 2014 r. liczba unikalnych użytkowników serwisu powiększyła się o prawie 0,5 mln. (295 tys. w 2013 r.). Wzrosła również liczba przeprowadzonych sesji – z 904 tys. w 2013 r. do 1,4 mln w 2014 r. Co ciekawsze, ze zdigitalizowanego polskiego zasobu korzystają również obcokrajowcy – „jedynie” 73 % użytkowników serwisu pochodziło z Polski, a 13,6 % z Niemiec, 4,9 % ze Stanów Zjednoczonych, 1,8 % z Francji i 1 % z Wielkiej Brytanii. Archiwa Państwowe stale obsługują zapytania wpływające od petentów (w 2014 – rekordowe 88 tyś), głównie dotyczące spraw o charakterze genealogicznym i własnościowym. 

Teraz Archiwa Państwowe skupiają się na wprowadzaniu ułatwień w korzystaniu z cyfrowych zasobów archiwalnych i poszerzaniu ich dostępności pod kątem użytkownika. Szczegółowe rozwiązania zostaną przedstawione już niebawem.

Zapisz się do naszego newslettera